Китайската железница

Главна 9 Китай 9 Интересно 9 Китайската железница

Железопътни гари

Китайските железопътни гари са класифицирани в шест класа: специална, първа, втора, трета, четвърта и пета. Специалната класа може да поеме поне 60 000 пътници с багаж и поне 750 багажни вагона, което прави 6 500 вагона дневно. Първокласните гари могат да поемат поне 15 000 пътници с багаж и около 350 багажни вагона (3 000 вагона дневно). Второкласните гари поемат над 500 пътници и 200 вагона, или 1 500 вагона дневно. През 2008 година в Китай е имало 5 470 гари, включително 50 от специална класа, 236 от първа класа, 362 от втора класа и 936 от трета класа.

Тъй като повечето са разположени в центъра на града, те са лесно достъпни дори за хора, които за първи път посещават Китай. Най-често има директен транспорт до тях. Могат да се достигнат с таксита, автобуси, метро и други превозни средства. Най-често представляват сгради с големи червени или златни надписи и площад отпред.

Площадите са разположени пред гарите, където се намират автобусни спирки, спирки на метрото и пиацата за таксита. Паркинги могат да бъдат открити както на площада, така и под земята. Има и магазини, ресторанти, будки, хотели и обществени тоалетни. Площадът може също да служи като открита чакалня, тъй като често се използва от пътници, които чакат влаковете си преди да бъдат допуснати в сградата.

В сградата на гарата има LED екрани, които показват разписанията и статусите на влаковете. От там може да се види времето на тръгване и пристигане, както и кога пътниците могат да влязат. Входът се намира в центъра на сградата. Има кондуктори, които проверяват билетите.

Конвейери и метални детектори са поставени на входа за проверка на сигурността. Изходът води до зона с градски транспорт. Машини за самотаксуване са монтирани на входа и изхода на сградата.

Билетните офиси могат да бъдат открити близо до входа. Има табла, които показват информация за билетите, а кондуктори също ги продават.

Място за багаж

Мястото за багаж също се намира близо до входа. Някои от тях осигуряват 24-часово обслужване. Таксата варира от 5 до 20 юана, в зависимост от теглото и размера на багажа.

Чакални

Има няколко вида чакални, разпределени според класата на билетите на пътниците. Те са свързани с пероните. В чакалните има електронни табла, на които се вижда разписанието на влаковете и дали има закъснение.

Перони

Пероните са номерирани за улеснение на пътниците. На тях се продават храни, напитки и други неща от първа необходимост.

Класи

Както вече споменахме, китайските влакове са разпределени по класи, които се различават по скорост и обслужване. Буквата „А” (C,D,G,Z,T&K) предхожда номера на влака и определя вида му. Влаковете „G” са най-бързи и са предназначени за не повече от 2-3 дестинации. Следващите по скорост са „D” влаковете, докато „T” са доста по-бавни.

Ако пътуването е през нощта, най-добре е да се използват спални вагони, където има три типа места за настаняване: твърда класа, мека класа и луксозна мека класа.

Твърда класа

Твърдата класа се състои от купета с по 6 легла – 3 от всяка страна. Помещенията са толкова тесни, че човек, разпределен на горното легло, може да получи клаустрофобичен пристъп, тъй като вертикалното пространство за нощуване е не повече от 18 инча (без да споменаваме усилията за качване). Купетата не са затворени, а отворени към коридора, което ги прави шумни. Срещу купето има една седалка, където човек може да чете или да си почива, но трябва да се примири с шума около себе си.

Мека класа

Меката класа е предпочитана от повечето хора. Всяко купе има по четири легла – горно и долно от всяка страна. Има врата, която се затваря плътно през нощта, както и просторен прозорец с масичка под него. В купето има място за съхранение на багаж, а под двете долни легла също има място, което може да се използва. Долните легла са по-скъпи от горните, но си струват, тъй като от горните легла не се вижда прозореца и съответно пейзажите.

Различни съквартиранти в купето могат да направят пътуването забавно и интересно. Англоговорящите пътници не са рядкост (независимо дали са китайци или чужденци). Съквартирантите може да са ученици, студенти, бизнесмени или майки с деца. Китайците, които пътуват в „меката класа”, са по-добре устроени.

Купета

Купетата в тази класа могат да се различават. Някои имат място за багаж над горното легло, докато при други пътниците трябва да държат багажа си на леглото. Пътниците от горните легла често предпочитат да стоят на местата в коридора.

Луксозна мека класа

В луксозната мека класа има купета с по две легла, което ги прави идеални за двойки, тъй като пътниците не трябва да делят купето с непознати. В някои случаи има дори килер, тоалетна и мивка. Влаковете „Z” предлагат тези удобства, докато „T” и „K” влаковете рядко ги имат.

Хранене

По отношение на храненето, пътниците могат да си осигурят храна сами или да използват услугите на персонала във влака. Няма проблем, ако пътниците носят собствена храна и я консумират в купето. Във влака има трапезария, която функционира като ресторант, където хората могат да се хранят спокойно. Освен това, по време на хранене, част от персонала минава през купетата на всеки 15 минути и предлага опакована храна от трапезарията, която може да се консумира на място. Могат да се закупят също сандвичи, закуски и други дребни храни.

Трапезария

Трапезарията е разделена на зони за мека и твърда класа. Има служител, който насочва пътниците към техните места. Разпределението на трапезариите може да варира. В някои случаи пътниците влизат, намират свободно място и чакат сервитьор, който им предлага меню. Това меню е на опростен китайски, но има и снимки на храната. Понякога има английски превод (често неправилен и забавен). Ако пътниците изпитват затруднения, могат да помолят за помощ.

В други трапезарии пътниците поръчват храната си директно при домакина, който може да бъде разположен зад тезгях. Плащат на място и след това изчакват сервитьорът да донесе храната. Цените на ястията варират между 15 и 30 юана.

Често местата в трапезарията са заети от полицаи и членове на персонала, които имат приоритет. След като те се нахранят, идва ред на обикновените пътници, така че е добре да изчакат в купетата си.

Спален вагон

Всеки спален вагон разполага с две тоалетни помещения, които могат да бъдат както в единия край на вагона, така и от двете му страни. Повечето от тях са в традиционния стил „дупка в земята“. С малко късмет може да се намери вагон със западен тип тоалетна. Някои влакове имат и двата вида тоалетни.

Тоалетни

Тоалетните в „T” и „K” влаковете (средна класа влакове) се изхвърлят директно върху релсите, поради което тези тоалетни се заключват 10-15 минути преди и след пристигането и отпътуването на влаковете. Влаковете „Z” имат резервоари, така че те са на разположение през цялото време.

Обикновено няма осигурена тоалетна хартия, така че пътниците трябва да носят собствена. Във влака се предлагат и носни кърпички, които могат да се закупят. Има специална стая, където пътниците могат да се освежат. Там има 2-3 мивки, но няма осигурени консумативи, така че пътниците трябва да носят своите хавлии и принадлежности.

Често китайските пътници използват тези помещения, за да изхвърлят остатъците си от храна, като супи, чайове и други пакетирани храни. Това прави стаите постоянно заети.

Това са основните впечатления и преживявания, които един чужденец може да получи, пътувайки с високоскоростните влакове в Китай.

Последни статии

divider

Астрологията в Китай

Астрологията в Китай

Астрология и натурфилософия в Китай Астрологията 占星学 в Китай е особено тясно свързана с натурфилософията. “Небето, Земята и Човекът са трите космически сили, а човекът е този, който трябва да привежда в хармония останалите две: Небето-съзидателната сила на случващото...

Жената в Китай

Жената в Китай

Жената. Тя е обвинявана в "първородния грях" на Ева, което я прави отговорна за всички нещастия на човечеството. Тя е вечната изкусителка, която е в съюз със Сатаната и отклонява мъжете от изпълнението на техния дълг и от пътя за тяхното спасение. Заради библейското...

Ритуални бронзови съдове

Ритуални бронзови съдове

Бронз Във всички култури бронзът е бил първият смесен метал, който поради своята твърдост и устойчивост на корозия, се е употребявал за битови нужди и за военното дело. На територията на Европа бронзът се е използвал именно със селскостопанска и военна цел, докато в...