Функция
Функцията да охранява, се явява най-важната при камения лъв. Подобни лъвове-стражи са известни още от ІІІ век. Най-често срещани са два каменни лъва – стражи пред храмовете и държавните учреждения. Десният лъв е мъжки, а левият – женски. Под лявата лапа на мъжкия лъв има кълбо с гравирани или извезани орнаменти, а под дясната лапа на женския – малко лъвче. При някои камени лъвове се срещат криле, пухкави опашки, жабешки муцуни, рога от елен, странни прически и уши с най-невероятна форма. В Императорската градина в Пекин, например, лъвът е с дълги мустаци, рога на елен, завита брада, има копита и е покрит с рибни люспи.
Лъвът в будизма
В будизма лъвът е свещенно животно и китайците често по празнични случаи танцуват специален танц на Лъва, който плаши демони и привлича късмета. В будизма още така лъвът е «кучето на Буда», негов вечен спътник. Според будистките легенди, Буда след своето прераждане десет пъти се е прераждал в облика на лъв. Буда са го наричали «лъвът сред лъвове». Лъвът символизира храброст и мъдрост, защита на реда, благородство и постоянство, носи щастие и късмет.
Тигърът
Тигърът също се ползва с уважение при китайците и също го наричат «царят на животните», но негов камен образ не се среща пред вратите. Тигърът има друга символика-да пази от напасти и злидухове новородените. В Поднебесната на дрехите на малките деца се шие изображението на тигъра, за да ги пази от болести и да им носи късмет.