Малцинството И 彝族

Китай е една от държавите с най-многобройно население и с най-много националности – повече от 1 милиард и 300 милиона души и 55 малцинствени групи.

56-те националности в Китай са: националност хан, монголска, хуей, тибетска, уйгури, мяо, и, джуан, бу-и, корейска, ман, тун, яо, бай, тудзя, хани, казахстанска, дай, лису, уа, шъ, гаошан, лагу, шуей, дунсян, наси, дзинпуо, киргизка, ту, дауорска, мълао, чиан, булан, сала, маонан, чилао, сибо, ачан, пуми, таджикска, ну, узбекска, руска, евенки, дъ‘ан, бао‘ан, югу, дзин, татарска, дулон, еленки, хъджъ, мънба, луоба и дзинуо. В страната съществува и население, което е с неизвестен произход.

Националността хан заема 92% от общото население на Китай. В дългото историческо развитие китайските малцинства живеят в различните райони на страната заедно с националността хан, а в някои райони има концентрация на няколко малцинства. С изключение на националностите хуей и ман, които използват китайски език, всяка националност използва освен съвременния китайски, така и свой собствен език.

Малцинствена група И: 彝族

Жителите от малцинствена група И обитават главно хълмовете и басейните около провинциите Юннан, Съчуан, Гуейджоу, както и Гуанси-Джуанския автономен район. Известни са с дългата си история, невероятна култура и традиция, запазена в Югозападен Китай. Според петото национално преброяване, през 2000г., статистиката сочи, че има население от 7 762 286 души.

Езикът им е разделен на шест диалекта, самите те произлизат от австронезийското семейство на сино-тибетския тип Дзан-Миен. Малцинството И се гордее с факта, че създало най-ранните срички в Китай през 13ти век. Имат различни вярвания в духове, почитане към предците, прекланят се пред природата. Между изброените най-силна е вярата в силата на духовете.

Начините им на хранене варират в зависимост от условията на региона, който обитават. Тъй като по-голямата част от малцинството живее в планинските райони, то се препитава с елда, царевица, картофи. Свинско, овнешко и говеждо са основните видове месо за консумация. Що се отнася до напитките, особено популярни са чаят и виното.

Когато пият, предпочитат да седят в кръг и да не се хранят. Чашите за напитки са уникални – някои са направени от дърво, други от овчи или биволски рога и дори от нокти на орел.

Огненият фестивал: 火把节

Огненият фестивал, или 火把节, е най-величественият традиционен фестивал на етническата група и. Широко разпространен е в областите на провинции Юннан, Гуейджоу и Съчуан. И и други малцинства като бай, лагу и дзинуо честват този празник.

Легендата разказва, че в древността И не са имали огън. Мъж на име Мудън, седял върху изгнил дънер и започнал да дялка прът от дънера. Накрая, на третия ден от втория лунен месец, той успял да произведе искра и така открил огъня. Огънят донесъл топлина и светлина и с неговото откритие приключила ерата на храненето със студено сурово месо.

Фестивалът се провежда на 24-то число от шестия лунарен месец в местността Шълин (石林), или Каменната гора. Представлява забележителен набор от варовикови образувания, намиращи се в пров. Юннан. Според легендата това е родното място на Ашима (阿诗玛), красива девойка от малцинството и. Тя се влюбила лудо в един момък, за когото обаче не й било разрешено да се омъжи. Така се превърнала в камък, който и до днес носи нейното име.

Огненият фестивал обикновено продължава три дни. Първият ден е определен за семейни събирания, а последните два дни са за конни надбягвания, борба с бикове и гребане.

Празникът е добър шанс за младите мъже и жени да се опознаят помежду си и да изберат своята „половинка“. Те танцуват и пеят около огньове цяла нощ.

Фестивалите са най-ярките празненства, в които можем да видим народностите в пълния им блясък. Подборът на мястото и ваканционната атмосфера излизат извън рамките на всекидневието. Повечето се провеждат веднъж в годината, но има и такива, които се честват през две или повече години.

Обичаите на И

Обичаите са част от традицията на народа. Те са специфични, разнообразни, свързани са с почитането на боговете, здравето, природата. Поколения наред историите се предават устно, традициите се повтарят, за да може да се съхрани културното наследство на националността.


Използвана литература:
Qian Minjie: Intangible Culture – Passing on the Tradition, Foreign Language Press, Beijing, China, 2007

Интернет източници:
https://www.travelchinaguide.com/intro/nationality/yi/
https://www.chinaculture.org/gb/en_focus/2006-09/28/content_97676.htm
https://bulgarian.cri.cn/chinaabc/chapter6/chapter60101.htm

Интересни статии

divider

Сансинтуей 三星堆

Сансинтуей 三星堆

През 1986 г. в Сансинтуей бяха открити две големи жертвени ями от династия Шан – хиляди съкровища бяха извадени от земята. Това откритие беше шок – както за Китай така и за останалия свят. Така Сансинтуей стана известно находище. От тогава много хора го бяха посетили...

Икономика и селско стопанство на Китай

Икономика и селско стопанство на Китай

Историческа справка След образуването на Китайската народна република през 1949 г. в страната действа система на високоцентрализирана планова икономика. През 1978 г., след приключването на бедствения период на „велика културна революция”, Китай поема курса към коренна...

Малцинството Дун 侗族

Малцинството Дун 侗族

Дунците се смятат за най-съвременните наследници на древните Ляо народи, които окупират голяма част от Южен Китай. Легендата казва, че дун мигрирали от изток. Според южняците техните предци са дошли от Гуандун и Гуанси, а според северняците – предците им са избягали...